Komu awans, komu spadek?

Już tylko godziny pozostały do rozpoczęcia rozgrywek IV ligi. My postanowiliśmy zabawić się we wróżenie i przewidzieć komu grozi awans, a komu spadek (mamy nadzieję, że żaden klub na nas się nie obrazi bo to tylko i wyłącznie zabawa).

Komu "grozi" III liga

Tu wydaje się jest dwóch zdecydowanych faworytów bo za takich uważamy Znicz Biała Piska oraz spadkowicza z III ligi Concordię Elbląg. Ci pierwsi już wiosną zapowiadali budowanie drużyny pod przyszły sezon z myślą o awansie. Mecze kontrolne zdają się potwierdzić siłę Znicza. Pomimo tego, że to sparingi warto odnotować remis z MKS Ełk, oraz okazałe zwycięstwo z innym trzecioligowcem Turem Bielsk Podlaski (4:1). Plany awansu Zniczowi będzie chciała pokrzyżować Elbląska Concordia, która posmakowała już III ligi i chce tam wrócić. W drużynie doszło do sporej roszady, jednak kadra drużyny z Pietroniem na cele jest wystarczająco silna aby wygrać IV ligę.

Kto czarnym koniem?

Wyżej wymienionej dwójce sporo krwi może napsuć Motor Lubawa, Unia Susz czy rycerze wiosny zawodnicy Tęczy Biskupiec. W tych trzech drużynach upatrujemy ekipy, która wedle powiedzenia "gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta" mogą sprawić niespodziankę. Motor ma solidne zaplecze finansowe, które pozwala myśleć o najwyższych celach. Trzon drużyny został utrzymany z Tomkiewiczem na czele. W Unii też kosmetyczne zmiany, po stronie strat należy umieścić na pewno Kruczkowskiego, ale na dobrą sprawę to jedyne osłabienie drużyny. A na co będzie stać Unię może nam dać odpowiedz już pierwszy mecz, gdyż do Susza przyjeżdza Concordia. Trzecia drużyna o dużym potencjale co pokazała wiosną to Tęcza Biskupiec. Co prawda mecze kontrolne a w szczególności mecz pucharowy nie pokazał tego, ale jak to bywa w życiu po każdej burzy wychodzi słońce *czytaj tęcza".

Skazani na środek tabeli

Grono drużyn którym nie "grozi" awans ani spadek jest dosyć duże. Tu widzimy m.in nasz MKS Korsze (chociaż po cichu liczymy na górne rejony tabeli), Mrągowię Mrągowo, Granicę Kętrzyn, Zatokę Braniewo, oraz beniaminka z Pasymia, który mocno wzmocnił się"olsztyniakami". Duży znak zapytania stawiamy przy Romincie Gołdap, z której odeszło 7 podstawowych zawodników!, oraz przy Orlętach Reszel. Ci drudzy, stają się coraz mnie "Reszelscy" (7 zawodników z zewnątrz) i ciekawe czy stranieri będą chcieli umierać za Orły?!

Spadek czy baraż?

W tym roku w porównaniu do poprzedniego sezonu nowością są baraże. Jak czytamy w regulaminie rozgrywek "Z IV ligi spada tyle drużyn, aby po awansie do III ligi i ewentualnych spadkach z III ligi oraz jej uzupełnieniu poprzez awans mistrzów każdej z grup klasy okręgowej i rozegraniu baraży o utrzymanie w IV lidze liczyła ona 16 zespołów" tak więc dwie drużyny o pozostanie w IV lidze będą rywalizowały z vice mistrzem klasy okręgowej grupy pierwszej i drugiej. Wiadomo również, że jedna drużyna będzie musiała ustąpić miejsca rezerwą Olimpii Elbląg. Naszym zdaniem ciężkie chwile czekają Błękitnych Orneta, Mamry Giżycko a także beniaminków z Barczewa i Miłomłynu.