Analiza ostatniej kolejki!
poniedziałek, 11 czerwca 2018 12:30

Przed ostatnią kolejką IV ligi warmińsko - mazurskiej pokusimy się o małą analizę kilku wariantów, które mogą się w niej wydarzyć i dać spadek, utrzymanie lub baraż aż pięciu zagrożonym drużynom. Tak wyrównanej walki o bezpośrednie utrzymanie w IV lidze nie było od lat. Niestety w tym gronie znajduje się również MKS Korsze. Nasi zawodnicy aby uplasować się na bezpiecznym miejscu, bez oglądania się na inne zespoły muszą najbliższy mecz z Tęczą Miłomłyn po prostu wygrać!

Niestety przed 30 kolejką IV ligi nie wiadomo ile zespołów dokładnie spadnie. Na chwilę obecną spadają trzy zespoły, a dwa grają baraż z zespołami z drugich miejsc z lig okręgowych. Wszystko zależne jest od naszych przedstawicieli w III lidze. Jeśli MKS Ełk, Drwęca Nowe Miasto Lubawskie i Sokół Ostróda wygrają swoje mecze, w naszej grupie spadną trzy zespoły. Możliwy jest wariant, że żadna z wymienionych ekip nie zdobędzie punktów. Wówczas wszystkie te zespoły z niecierpliwością czekać będą na wynik z Łomży gdzie miejscowy ŁKS podejmie Legię II Warszawa. Jeśli zespół ze stolicy nie zdobędzie punktów to zagwarantuje sobie spadek do IV ligi. Jednak jeśli Legia II zremisuje z ŁKS-em to wydaje nam się, że któraś z drużyn z Warmii i Mazur opuści grono trzecioligowców. Sokół podejmuje u siebie Widzew Łódź (1 miejsce, 71 punktów), a MKS Ełk gra na wyjeździe z Lechią Tomaszów Mazowiecki (2 miejsce, 71 punktów). Zarówno Widzew jak i Lechia, jeśli chcą myśleć o awansie do II ligi muszą swoje spotkania koniecznie wygrać. Największe szanse na trzy "oczka" ma Drwęca, która podejmie w Bielsku Podlaskim miejscowy Tur, czyli zespół, który z III ligi już dawno spadł.

Pierwszy wariant (z IV ligi spadają trzy zespoły, a dwa grają w barażach):

Przy tym wariancie znamy już wszystkich spadkowiczów. Są to Błękitni Orneta (16 miejsce, 14 punktów), Orlęta Reszel (15 miejsce, 26 punktów) i Pisa Barczewo (14 miejsce, 29 punktów). Wprawdzie Orlęta i Pisa mogą się jeszcze zamienić miejscami, jednak zbytnio na całokształt całej tabeli to nie wpłynie.
Bój toczyć się będzie o miejsca barażowe, na których nikt nie chce skończyć. W najgorszej sytuacji są Błękitni Pasym (13 miejsce, 35 punktów), którzy podejmą na wyjeździe Granicę Kętrzyn (11 miejsce, 37 punktów). Zatoka Braniewo (12 miejsce, 37 punktów) zagra na wyjeździe z pewną już utrzymania Romintą Gołdap. Ciekawie zapowiada się również spotkanie pomiędzy Tęczą Miłomłyn (10 miejsce, 38 punktów), a MKS-em Korsze (9 miejsce, 38 punktów).

BŁĘKITNI PASYM

Pasymianie chcąc się wydostać na bezpieczną pozycję będą musieli mecz w Kętrzynie wygrać i liczyć najlepiej na porażkę Zatoki Braniewo z Romintą Gołdap. Przy tym wariancie na miejscach barażowych znajdzie się Granica i Zatoka. Jeśli jednak Pasym ogra kętrzynian, Zatoka zremisuje z Romintą, a Tęcza Miłomłyn ulegnie naszemu MKS-owi, to wówczas wszystkie te trzy zespoły na swoim koncie będą miały po 38 punktów. W barażach wówczas walczyć będzie musiała Zatoka, która najgorzej prezentuje się w "małej tabeli". Identyczna sytuacja nastąpi również kiedy Błękitni wygrają, Zatoka zremisuje, a MKS polegnie w Miłomłynie. Z tych trzech zespołów w "małej tabeli" również najgorzej prezentuje się Zatoka Braniewo.

TĘCZA MIŁOMŁYN

Tęczę Miłomłyn od gry w barażach chroni zwycięstwo nad naszym zespołem. W sytuacji gdy Tęcza polegnie na własnym terenie z MKS-em, spojrzeć będzie musiała za siebie, a dokładniej na Granicę i Zatokę. Jeśli Granica nie zdobędzie punktów z Błękitnymi Pasym to pasymianie na pewno znajdą się za plecami Tęczy tak samo jak Granica. Wynik braniewian nie będzie wtedy istotny. Innym wariantem przy porażce Tęczy są remisy Zatoki i Granicy. Wtedy trzy zespoły będą miały po 38 punktów, jednak w barażach zagra Zatoka. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce jeśli Pasym wygra z Granicą, a Zatoka zremisuje z Romintą. Na miejscach spadkowych znajdzie się Granica i Zatoka. Tęcza remisując z MKS-em aby uniknąć baraży musi liczyć na brak zwycięstwa Granicy i Zatoki lub chociaż jednej z tych drużyn. Niecodzienna sytuacja może mieć miejsce kiedy Tęcza ulegnie MKS-owi, Granica wygra z Pasymiem, a Zatoka zremisuje z Romintą. Wówczas Tęcza i Zatoka będą miały po 38 punktów. W bezpośrednich spotkaniach dwa razy padł wynik 2:2! Wówczas o miejscu w tabeli decydować będzie różnica bramek (przed ostatnią kolejką Tęcza ma -13, a Zatoka -14). Zakładając jednak, że Tęcza swój mecz przegra różnicą jednej bramki, a Zatoka zremisuje wtedy oba zespoły mogą mieć identyczną różnicę bramek! Przy tym układzie w lepszej sytuacji jest Zatoka, która ma więcej strzelonych bramek od Tęczy i to Ona nie musiałaby grać baraży.

ZATOKA BRANIEWO

Zatoka Braniewo nie chcąc uczestniczyć w barażach musi swój mecz wygrać. W przypadku remisu musi czekać na informacje z Kętrzyna i Miłomłyna. Jeśli Granica zdobędzie komplet punktów, braniewianie muszą liczyć na porażkę Tęczy z MKS-em. Wówczas na miejscach barażowych znajdą się Pasym i Tęcza. Zakładając jednak, że Pasym z Kętrzyna wywiezie trzy punkty to Zatoka znajdzie się na miejscu barażowym z powodu gorszych wyników z Błękitnymi, Tęczą i MKS-em, gdzie założyliśmy, że któraś z dwóch ostatnich ekip dozna porażki.

GRANICA KĘTRZYN

Granica Kętrzyn wygrywając spotkanie z Błękitnymi Pasym zapewni sobie byt na przyszły sezon w IV lidze. Nie wyprzedzą jej wtedy ani Błękitni, ani Zatoka nawet gdyby wywiozła trzy punkty z Gołdapi. Granicę remis nie będzie satysfakcjonował, ponieważ wtedy będzie musiała czekać na wynik z Gołdapi i Miłomłyna. Zatoka nie będzie mogła wygrać z Romintą lub Tęcza nie może zdobyć punktów z MKS-em. Tęcza przy porażce nadal będzie miała 38 punktów tak samo jak Granica, jednak to kętrzynianie mają lepszy stosunek bezpośrednich spotkań. To samo stanie się w momencie kiedy Granica zremisuje, Zatoka wygra, a Tęcza polegnie z Korszami. Na miejscach barażowych przy tym wariancie znajdą się Błękitni Pasym i Tęcza Miłomłyn.

MKS KORSZE

Nasi zawodnicy aby zakończyć sezon na bezpiecznym miejscu muszą najlepiej pokonać lub zremisować na wyjeździe z Tęczą Miłomłyn. W przypadku remisu i nawet przy ewentualnych zwycięstwach Błękitnych Pasym lub Granicy Kętrzyn i Zatoki Braniewo skończymy sezon na dziesiątym lub jedenastym miejscu zostawiając za plecami Błękitnych, Granicę w przypadku jej porażki i Tęczę, z którą będziemy mieć lepszy bilans bezpośrednich spotkań. Również porażka w spotkaniu z Tęczą i dobry układ w pozostałych meczach pozwoli nam się uchronić od baraży. Aby tak było to Granica nie może wygrać z Błękitnymi lub Granica i Zatoka swoje mecze zremisują lub Pasym wygra z Granicą, a Zatoka w Gołdapi wywalczy remis. Jednym słowem Zatoka nie może wyjechać z Gołdapi z trzema punktami.

Drugi wariant (z IV ligi spadają cztery zespoły, a dwa grają w barażach):

Ten wariant jest niestety bardziej prawdopodobny od pierwszego. Dla naszego zespołu dobrą informacją jest fakt, że bezpośrednio z IV ligi na pewno nie spadniemy. To samo tyczy się Tęczy Miłomłyn. O ligowy byt walczyć będą Błękitni Pasym, Granica Kętrzyn oraz Zatoka Braniewo.

BŁĘKITNI PASYM

Może trudno w to uwierzyć, ale Błękitni mają jeszcze szanse na pozostanie w lidze nawet nie rozgrywając baraży. Aby tak się stało muszą pokonać Granicę (warunek konieczny!), Zatoka nie może wygrać z Romintą, a MKS musi ulec Tęczy. Wówczas o końcowych lokatach decydować będą spotkania z MKS-em Korsze, w których Błękitni mają lepszy bilans lub mała tabela w przypadku remisu Zatoki, gdzie Błękitni również przeskoczyliby zarówno Zatokę jak i MKS. Grę w barażach daje jedynie zwycięstwo nad Granicą, zakładając że Zatoka lub MKS swoje mecze wygrają lub MKS zdobędzie chociaż punkt w Miłomłynie.

TĘCZA MIŁOMŁYN

Zespół Tęczy zapewni sobie bezpieczną pozycję na koniec ligi jeśli wygra z MKS-em Korsze. W przypadku remisu musi liczyć na stratę punktów przez zespół Granicy i Zatoki. Możliwe w przypadku Tęczy jest również utrzymanie się w lidze bez gry w barażach nawet gdy polegnie z MKS-em. Żeby ten warunek się spełnił Granica musi przegrać z Błękitnymi, a Zatoka z Romintą lub Błękitni odniosą zwycięstwo w Kętrzynie, a Zatoka zremisuje swój mecz. Wówczas trzy zespoły będą miały po 38 punktów, ale to Tęcza skończy sezon na bezpiecznym 10 miejscu.

ZATOKA BRANIEWO

Zatoka jeśli nie chce bezpośrednio spaść z ligi musi wygrać w Gołdapi. Przy swoim zwycięstwie i licząc na stratę punktów przez Granicę utrzyma się w lidze bez gry w barażach. Jeśli odniesie porażkę, a Błękitni pokonają Granicę to braniewianie sezon skończą na pozycji spadkowej. Remis też niewiele im daje ponieważ nawet jeśli Granica przegra lub zremisuje z Błękitnymi, a Tęcza lub MKS odniosą zwycięstwo lub mecz ich skończy się remisem to Zatoka i tak ligę skończy na miejscu barażowym.

GRANICA KĘTRZYN

Kętrzynianie utrzymają się bezpośrednio w lidze jeśli pokonają Błękitnych. Przy swojej porażce muszą liczyć na to aby Zatoka poległa w Gołdapi bo wówczas Granica skończy sezon na 14 pozycji, która daje spadek do ligi okręgowej. Przy remisie z Błękitnymi, Granica aby utrzymać się bezpośrednio musi liczyć na porażkę lub remis Zatoki i zwycięstwo MKS-u nad Tęczą Miłomłyn. Inne warianty dają jedynie możliwość gry w barażach.

MKS KORSZE

Korsze aby nie brać udziału w barażach bez spoglądania na inne wyniki musi swój mecz z Tęczą wygrać. Jeśli MKS zremisuje za plecami zostawi na pewno Błękitnych i Tęczę. Wszystko zależy wtedy od zdobyczy punktowych Granicy i Zatoki. Jeśli chociaż jedna z tych drużyn zgubi punkty w swoich spotkaniach to MKS skończy sezon na bezpiecznym miejscu. MKS-owi bezpieczną lokatę dać może nawet porażka w meczu z Tęczą. Wtedy jednak musi spełnić się warunek, który zakłada podział punktów w Kętrzynie, oraz brak zwycięstwa Zatoki z Romintą. Wówczas MKS skończy sezon na 10 miejscu w ligowej tabeli.

Jak widać, wariantów na utrzymanie, spadek lub baraże jest mnóstwo. W Korszach zakładamy, że zespół do Miłomłyna jedzie po kolejne trzy "oczka" dające bezpieczną lokatę na koniec sezonu!

 

Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy

Tabela

  Dom  PełnaWyjazd
   MWRPZ/SP
Znicz Biała Piska Znicz Biała Piska15132046:741
Concordia Elbląg Concordia Elbląg1595130:1532
Unia Susz Unia Susz1593339:1630
Motor Lubawa Motor Lubawa1592436:1829
Granica Kętrzyn Granica Kętrzyn1592436:2629
Rominta Gołdap Rominta Gołdap1592420:1829
Zatoka Braniewo Zatoka Braniewo1583430:2627
Mamry Giżycko Mamry Giżycko1575330:1726
Mrągowia Mrągowo Mrągowia Mrągowo1575329:1626
10  Tęcza Biskupiec Tęcza Biskupiec1574432:1925
11  Tęcza Miłomłyn Tęcza Miłomłyn1574421:1425
12  Błękitni Pasym Błękitni Pasym1572628:2823
13  MKS Korsze MKS Korsze1570835:3321
14  Orlęta Reszel Orlęta Reszel1555523:2420
15  Pisa Barczewo Pisa Barczewo1533918:2912
16  Błękitni Orneta Błękitni Orneta15401117:3712
Pełna tabela
   MWRPZ/SP
Znicz Biała Piska Znicz Biała Piska30263195:1681
Unia Susz Unia Susz30157867:3852
Concordia Elbląg Concordia Elbląg30149752:3651
Mamry Giżycko Mamry Giżycko30148859:3950
Tęcza Biskupiec Tęcza Biskupiec301371060:4446
Rominta Gołdap Rominta Gołdap301361149:5545
Mrągowia Mrągowo Mrągowia Mrągowo301111846:3544
Motor Lubawa Motor Lubawa301181145:3641
Tęcza Miłomłyn Tęcza Miłomłyn301251338:4941
10  Granica Kętrzyn Granica Kętrzyn301241449:5840
11  Zatoka Braniewo Zatoka Braniewo301171249:5940
12  MKS Korsze MKS Korsze301221658:6538
13  Błękitni Pasym Błękitni Pasym301051555:7235
14  Pisa Barczewo Pisa Barczewo30851735:6429
15  Orlęta Reszel Orlęta Reszel30751830:6326
16  Błękitni Orneta Błękitni Orneta30422426:8414
Pełna tabela
   MWRPZ/SP
Znicz Biała Piska Znicz Biała Piska15131149:940
Mamry Giżycko Mamry Giżycko1573529:2224
Unia Susz Unia Susz1564528:2222
Tęcza Biskupiec Tęcza Biskupiec1563628:2521
Concordia Elbląg Concordia Elbląg1554622:2119
Mrągowia Mrągowo Mrągowia Mrągowo1546517:1918
7  MKS Korsze MKS Korsze1552823:3217
Pisa Barczewo Pisa Barczewo1552817:3517
Rominta Gołdap Rominta Gołdap1544729:3716
10  Tęcza Miłomłyn Tęcza Miłomłyn1551917:3516
11  Zatoka Braniewo Zatoka Braniewo1534819:3313
12  Motor Lubawa Motor Lubawa152679:1812
13  Błękitni Pasym Błękitni Pasym1533927:4412
14  Granica Kętrzyn Granica Kętrzyn15321013:3211
15  Orlęta Reszel Orlęta Reszel1520137:396
16  Błękitni Orneta Błękitni Orneta1502139:472
Pełna tabela

Ostatnia kolejka

Mamry GiżyckoMAM 2 : 0 LUBMotor Lubawa
Granica KętrzynKET 3 : 0 BŁPBłękitni Pasym
Unia SuszUSU 5 : 2 BISTęcza Biskupiec
Mrągowia MrągowoMRA 6 : 0 ORLOrlęta Reszel
Tęcza MiłomłynMIŁ 3 : 1 KORMKS Korsze
Błękitni OrnetaORN 1 : 4 ZBPZnicz Biała Piska
Pisa BarczewoPIS 2 : 5 CONConcordia Elbląg
Rominta GołdapGOŁ 1 : 5 ZATZatoka Braniewo
Widok rozszerzony

Kolejki spotkań

29.
Kolejka
30.
Kolejka
Tęcza Biskupiec - Pisa Barczewo 0:1
Mamry Giżycko - Unia Susz 2:2
Błękitni Pasym - Motor Lubawa 1:0
Znicz Biała Piska - Granica Kętrzyn 2:0
MKS Korsze - Błękitni Orneta 6:1
Orlęta Reszel - Tęcza Miłomłyn 2:0
Zatoka Braniewo - Mrągowia Mrągowo 2:1
Concordia Elbląg - Rominta Gołdap 1:1
Mamry Giżycko - Motor Lubawa 2:0
Granica Kętrzyn - Błękitni Pasym 3:0
Unia Susz - Tęcza Biskupiec 5:2
Mrągowia Mrągowo - Orlęta Reszel 6:0
Tęcza Miłomłyn - MKS Korsze 3:1
Błękitni Orneta - Znicz Biała Piska 1:4
Pisa Barczewo - Concordia Elbląg 2:5
Rominta Gołdap - Zatoka Braniewo 1:5

Ostatnie mecze

259Korsze  2-3  Pisa
271Miłomłyn  3-1  Korsze
270Korsze  6-1  Orneta
268Korsze  3-1  Granica
267Korsze  5-0  Orlęta